Kako poslovati u Općini Tešanj? Vodič za investitore
VIZIJA “Tešanj, sredina ekološke svijesti, inovativne poduzetnosti i društvene etike” Općina Tešanj ima jako povoljan ekonomsko-geografski položaj, iako ne obiluje većim prirodnim bogatstvima šuma i rudnih nalazišta. U privrednom pogledu ovo područje zauzima značajno mjesto u razvoju privrede cijele Bosne i Hercegovine. U administrativno-poltičkom pogledu, općina Tešanj pripada Federaciji Bosne i Hercegovine i smještena je u Zeničko-dobojskom kantonu. Općina Tešanj ima povoljan političko-geografski položaj. Površina općine Tešanj iznosi 163 km2. Ukupan broj stanovnika na prostoru općine (procjena sredinom 2021. godine) je 43.796. Graniči sa općinama Teslić na zapadu i jugozapadu, općinom Doboj na sjeveru, općinom Doboj Jug na istoku i sjeveroistoku, općinom Usora na sjeveru i općinom Maglaj na jugu i jugoistoku. Od 2012. godine, općina Tešanj je članica BEAR-a, sporazuma o međunarodnoj saradnji sa općinama Teslić i Žepče.
Lična karta privrede u Općini Tešanj kroz historiju
Privreda općine Tešanj svoje korijene pronalazi u XVI vijeku kada je naša zajednica bila prepoznatljiva po razvoju zanatstva, a nešto kasnije dolazi i do pojave bankarstva na našim prostorima. Počeci moderne industrijalizacije na prostoru općine Tešanj vežu se za 50-te godine XX vijeka i pojavu industrijskog sistema Pobjeda, Tešanj. Ova činjenica u dobroj mjeri odredit će dalji privredni razvoj općine Tešanj na putu ka proizvodnji dijelova za automobilsku industriju. Afirmacija autoindustrije nastupa 70-tih godina sa počecima proizvodnje filtera (Unicofilter/Mann Hummel BA) i svjećica (Enker), a kulminaciju doživljava 80-tih godina pojavom proizvodnje kočionih komponenti za putnički program (FAD/FAD Prevent). Period od 1996. godine – danas, obilježen je naglim razvojem i pojavom potpuno novih subjekata koji rade u oblasti metaloprerade, kao što su: BME, Medena Commerce, Inox Ajanović, Hemtech, Kalim, Saračević, KPM BH, Metalskop, Asval i dr. Proizvodi iz metaloprerađivačkog sektora se izvoze na tržišta više od 50 država. To je lokomotiva lokalne privrede i kičma lokalnog ekonomskog razvoja u Tešnju. Uporedo sa razvojem proizvodnje automobilske industrije razvija se tekstilna (Napredak) i industrija obuće (Sloga), koje u periodu tranzicije dobijaju nasljednike u uspješnim firmama kao što su: Alpina Bromy, Koža Komerc, Art, Koteks, SM3, Contesa, B&M Commerce, ZEMI i dr. Drvoprerada i proizvodnja namještaja oličeni u firmi UKUS, dobijaju nasljednike u firmama: Nord Ent, Lock Wood, Process, Artisan, čiji proizvodi su prepoznatljivi širom svijeta od Holandije preko SAD-a, potom UAE do Južne Koreje. Nagli razvoj prehrambene industrije i proizvodnje napitaka pozicioniran je kao “netradicionalna privredna grana”, koja veoma brzo postaje lider u proizvodnji konditorskih proizvoda (AS), pilećeg mesa (MADI), gotovih jela (JAMI), gljiva (Bio-šamp), tjestenine (Subašić), brašna i pekarskih proizvoda (Dukat, Centar, HASS pek), mineralnih voda (Oaza, Tešanjski kiseljak, Princess, Tešanjski dijamant, Celvik). Sektor usluga i trgovine je izuzetno razvijen, a oličen je u prisustvu firmi: HIFA, AS, Silk Trade, Saračević, FAREX, Točak, Mepromex, i dr. Građevinarstvo posjeduje veliki potencijal za dalje jačanje i razvoj, a predstavljen je prisustvom firmi: Inter, Inžinjering, Hrvić Gradnja, Famus, Neđing i dr. Prema podacima (stanje 31.12.2023. godine) na području općine Tešanj posluje 3.145 poslovna subjekta (1.117 firmi, 724 jedinica u sastavu, 1.304 obrta) od kojih više od 20 su direktne strane investicije koje dolaze iz: Njemačke, Nizozemske, Slovenije, Italije i drugih država. Izvoz više od 300 proizvoda pronalazi kupce na tržištima više od 60 različitih država na 6 kontinenata.
Zašto investirati u Tešanj?
Općina Tešanj je lokacija veoma zanimljiva novim investitorima. U kontekstu regionalnog centra, općina Tešanj nalazi se na putu regionalnih saobraćajnica Beograd (Srbija) – Zagreb (Hrvatska/EU) – Sarajevo (BiH) koje povezuju cca. 17 miliona ljudi. Sa minimalnim birokratskim procedurama i lahkim pristupom parcelama obezbijeđenim osnovnom infrastrukturom u 4 industrijske zone (Glinište, Bukva, Ekonomija i Ciglana), nudimo odlične mogućnosti za investicije u brownfield i greenfield. Carinski terminal se nalazi u općini Tešanj, što značajno pojednostavljuje i smanjuje carinsku proceduru. Dinamična i kvalifikovana radna snaga obrazovana je prema potrebama kompanija, kao i prilagođenom poslovnom okruženju. Značajan potencijal u sektoru prerade metala, drvne industrije, tekstila i hrane prepoznali su domaći i strani investitori koji izvoze u preko 60 zemalja. Načelnik i općinski tim posvećeni su olakšavanju investiranja i stvaranju modernog poslovnog okruženja za razvoj biznisa i visokih standarda života. Obezbijeđeni su operativni troškovi i podsticaji za investitore. Naša Agencija za razvoj općine Tešanj, TRA d.o.o. sa uslugom One Stop Shop (Sve na jednom mjestu za investitore) i Savjet za lokalni ekonomski razvoj za umrežavanje i saradnju sa javnim i privatnim sektorom. Podrška postojećim investitorima pruža se kroz program podrške nakon investiranja. Izvoz u preko 60 zemalja svijeta u iznosu od oko 566 miliona. Ukupan broj zaposlenih sa 31.12.2021. godine je 13.697. Od 2024. broj zaposlenih povećan je za 95. Broj zaposlenih sa 31.12.2024. godine je 13.890.
Tešanj u regionalnom trokutu komunikacija i biznisa
Općina Tešanj se nalazi na najvažnijim rutama (M17, M4 i RP 474) koje povezuju Tešanj sa drugim velikim gradovima u BiH, dok će se budućim 5c transnacionalnim koridorom povezati BiH sa centralnom Europom i Jadranskom obalom. Poslovanje u Tešnju znači pristup izvozu blizu 600 miliona potrošača bez carina (Sporazumi o slobodnoj trgovini BiH: Centralnoeuropski sporazum o slobodnoj trgovini (CEFTA) – Albanija, Srbija, Moldavija, Makedonija, Crna Gora, UNMIK/Kosovo, Turska, Stabilizacija i udruživanje, Europska asocijacija za slobodnu trgovinu (EFTA) – Norveška, Švicarska, Island). Odlične veze sa važnim regionalnim centrima (Doboj 20,7 km, Tuzla 80 km, Zenica 80,13 km, Banja Luka 90 km, Sarajevo 148 km, Zagreb (Hrvatska/EU) 274,68 km, Beograd (Srbija) 254,62 km). Planirana trasa autoputa “Koridor 5c” (luka Ploče-Budimpešta) koja povezuje Centralnu Europu sa Jadranskim morem će imati vezu u općini Tešanj, na udaljenosti od 2,5 km od industrijske zone Vile.
Trgovinska razmjena sa svijetom
Izvoz tešanjske privrede u 2023. godini iznosio je 566.446,479 KM, na tržišta oko 60 različitih država. Pet vodećih izvoznih tržišta za privredu općine Tešanj su: Njemačka, Italija, Slovenija, Austrija i Hrvatska. Među najznačajnijim izvoznim tržištima tešanjske privrede ubrajaju se i države: Turska, Nizozemska, Crna Gora, Češka Republika i Srbija. Uspješne strane investicije na prostoru općine Tešanj su kompanije: Mann+Hummel BA, Alpina-Bromy, Socksmaker3-SM3, Lockwood i BME.
Razvijenost infrastrukture
Osnovne odrednice razvijenosti infrastrukture na području općine Tešanj su: dobra cestovna povezanost unutar općine i sa regionalnim centrima, kvalitetno sabdijevanje pitkom vodom, pokrivenost urbanih područja kanalizacionom mrežom i dalje proširenje mreže sa tretmanom otpadnih voda, daljinski sistem centralnog grijanja sa tendencijom proširenja na druga urbana područja osim Tešnja, odlična elektroenergetska infrastruktura sa daljim jačanjem visokonaponskog napajanja i vrhunska telekomunikaciona infrastruktura usklađena sa svjetskim standardima. Na području općine Tešanj postoje 4 vodovodna sistema kojima upravlja JP RAD Tešanj: Tešanj, Miljanovci,Jelah i Kraševo. Broj domaćinstava – korisnika ovih usluga iznosi 9.249 u 2023. godini. Komunalno preduzeće koje upravlja ovim istemom opremljeno je savremenom laboratorijom za ispitivanje kvaliteta vode za piće na i raspolaže kvalifikovanim i obučenim kadrom za provođenje metoda ispitivanja propisanih Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode za piće. U julu 2022 godine u rad je pušten bunar PEB 3, izdašnosti od 600 l/min, a u julu 2023 godine u rad je pušten novoizgrđeni bunar PEB 5 izdašnosti preko 800 l/min. Usluge grijanja grada Tešnja i
područja oko poslovne zone Bukva- Vila vrši JP Toplana Tešanj. Trenutni kapacitet koji Toplana pokriva grijanjem iznosi 200.000 površinskih metara stambenog i radnog prostora. Uprava Toplane je podijelila potrošače na tri kategorije u koje spada stambeni, poslovni i proizvodni prostor. Cijene grijanja za stambeni prostor iznosi 2,93 KM/m², za poslovni 8,63 KM, a za proizvodni 1,12/m³. Općinsko područje Tešnja napaja se električnom energijom iz elektroenergetskog sistema BiH, preko jedne TS 110/35/10 kV Tešanj i jedne TS 35/10 kV Jelah. Na području općine Tešnja za prenos el.energije u pogonu je 157 km 10(20) kV vodova. Niskonaponska distributivna mreža/s. u Tešnju i Jelahu dužine cca 650 km, uglavnom je izvedena kao nadzemna sa golim vodičima, SKS i podzemnim kablovima. U 2023 godini puštena je u rad novoizgrađena 100 kV trafostanica na lokalitetu poslovne zone Glinište. Dva kanalizaciona sistema su: Tešanj i Jelah. Oko 15% domaćinstava na području općine Tešanj ima riješen problem otpadnih voda. U industrijskim zonama svaki industrijski objekat ima svoj kolektor za prikupljanje otpadnih voda. Radi se na proširenju kanalizacione mreže (45% pokrivenosti općine Tešanj sa 2020. godinom) i izgradnji uređaja za prečišćavanje otpadnih voda kapaciteta 30.000 EBS. Tokom 2022. godine, potpisan je ugovor za gradnju bunara PEB 5 na lokalitetu zvanom “Bobarsko polje”. Telefonska mreža u urbanom dijelu općine Tešanj svedena je na automatsku telefonsku centralu (ATC) “TEŠANJ” lociranu u zgradi pošte Tešanj, dok je u širem obuhvatu telefonska mreža svedena u izdvojene pretplatničke stepene (RSS-ove). Skoro na cijelom području općine Tešanj stvoreni su uslovi za korištenje ISDN (Integrated Services Digital Network). Na području općine Tešanj, gdje nije izgrađena telefonska mreža, instalirani su i funkciji su “CLL priključci” – pretplatnici koji su preko baznih stanica mobilne telefonije uvezani u TT mrežu – sistem CLL (Celular Local Loop).
područja oko poslovne zone Bukva- Vila vrši JP Toplana Tešanj. Trenutni kapacitet koji Toplana pokriva grijanjem iznosi 200.000 površinskih metara stambenog i radnog prostora. Uprava Toplane je podijelila potrošače na tri kategorije u koje spada stambeni, poslovni i proizvodni prostor. Cijene grijanja za stambeni prostor iznosi 2,93 KM/m², za poslovni 8,63 KM, a za proizvodni 1,12/m³. Općinsko područje Tešnja napaja se električnom energijom iz elektroenergetskog sistema BiH, preko jedne TS 110/35/10 kV Tešanj i jedne TS 35/10 kV Jelah. Na području općine Tešnja za prenos el.energije u pogonu je 157 km 10(20) kV vodova. Niskonaponska distributivna mreža/s. u Tešnju i Jelahu dužine cca 650 km, uglavnom je izvedena kao nadzemna sa golim vodičima, SKS i podzemnim kablovima. U 2023 godini puštena je u rad novoizgrađena 100 kV trafostanica na lokalitetu poslovne zone Glinište. Dva kanalizaciona sistema su: Tešanj i Jelah. Oko 15% domaćinstava na području općine Tešanj ima riješen problem otpadnih voda. U industrijskim zonama svaki industrijski objekat ima svoj kolektor za prikupljanje otpadnih voda. Radi se na proširenju kanalizacione mreže (45% pokrivenosti općine Tešanj sa 2020. godinom) i izgradnji uređaja za prečišćavanje otpadnih voda kapaciteta 30.000 EBS. Tokom 2022. godine, potpisan je ugovor za gradnju bunara PEB 5 na lokalitetu zvanom “Bobarsko polje”. Telefonska mreža u urbanom dijelu općine Tešanj svedena je na automatsku telefonsku centralu (ATC) “TEŠANJ” lociranu u zgradi pošte Tešanj, dok je u širem obuhvatu telefonska mreža svedena u izdvojene pretplatničke stepene (RSS-ove). Skoro na cijelom području općine Tešanj stvoreni su uslovi za korištenje ISDN (Integrated Services Digital Network). Na području općine Tešanj, gdje nije izgrađena telefonska mreža, instalirani su i funkciji su “CLL priključci” – pretplatnici koji su preko baznih stanica mobilne telefonije uvezani u TT mrežu – sistem CLL (Celular Local Loop).